Technologia

Parametry użytkowe a zakup taśm LED 

Taśmy LED coraz częściej zastępują konwencjonalne systemy oświetlenia. Są świetnym uzupełnieniem lamp sufitowych, a także sprawdzają się w oświetlaniu pomieszczeń jak łazienka czy kuchnia. Poniżej skupiamy się na praktycznych sprawach związanych z zakupem i wyborem taśm LED – podpowiadamy na jakie sprawy zwrócić uwagę w czasie zakupów oraz o czym nie można zapomnieć, by wybrana taśma pasowała do Twoich planów aranżacyjnych. 

Taśmy LED i ich kluczowe właściwości 

Taśmy LED mogą różnić się napięciem zasilającym, które wynosi 12 lub 24V. Najczęstszym wyborem są taśmy 12V, które występują w większej liczbie wersji o odmiennych sterownikach i zasilaniu. W przypadku taśm 24V zaletą jest większa odporność na spadki napięć w ścieżkach taśmy. Pozwala to zasilać szeregowo większe ilości połączonych z sobą odcinków, a tym samym – na redukcję ilości zastosowanego w tym celu osprzętu dodatkowego. Obie grupy produktów oferuje hurtownia elektryczna Speckable. 

Moc taśmy to parametr istotny z uwagi na zdolność do emisji jasnego światła. Niskopoborowe taśmy pracują na poziomie 1,8W na metr. Najbardziej gęste taśmy pobierają nawet 10 W na metr. Do zastosowania dekoracyjnego warto wybierać taśmy niskopoborowe. Jako oświetlenie główne w danym pomieszczeniu – polecamy taśmy o podwyższonej mocy. 

Ilość lumenów to istotny parametr użytkowy określający stopień jasności. Do użytku dekoracyjnego warto wybierać LEDy na poziomie 700 lm na metr taśmy. Taśmy emitujące 1000+ lm na metr warto stosować w tych pomieszczeniach, w których będą głównym lub wspomagającym źródłem światła.